flange-safety valve DN25/DN40 SF04, stainless steel metal, with lifting device lever
Operating data
Lead time
3 - 5 working days
Equipment
VS01000105
joint set flange/flange DN25 - 1" Inch for flange PN10/16/25/40 stainless steel
FL01010105
Flange DN25 PN10/16/25/40 EN1092-1 11 B1 1.4571
FD01000105
flange seal DN25 PN10/16/25/40 34x71x2 Klingersil C 4400
FL01010107
Flange DN40 PN10/16/25/40 EN1092-1 11 B1 1.4571
VS01000107
joint set flange/flange DN40 - 1 1/2" Inch for flange PN10/16/25/40 stainless steel
FD01000107
flange seal DN40 PN10/16/25/40 49x92x2 Klingersil C 4400
Certificates
ZEU31APZ00
Certificate of conformity EN 10204-3.1
ZEU31MAT00
Material test certificate 3.1
ZEU32APZ00
Certificate of conformity EN 10204-3.2
×
Questions about the article?
Our employee <strong>Max Eisele</strong><br>will be happy to help you
Our employee Max Eisele
will be happy to help you
Tel: +49714396669-12
E-Mail: eisele@nieruf.de
NIERUF-SERVICE
24 months warranty
24 months warranty
Certified
Certified
Product number: SF04100005
flange-safety valve DN25/DN40 SF04 for liquid and gaseous media made of stainless steel seal metal set pressure 0,2 - 40,0 bar with lifting device lever
product flange-safety valve
type SF04
manufacturer NieRuf
diameter DN25/DN40
d0 22,5 mm
connection flange acc. to DIN EN 1092-1 inlet PN40 / outlet PN16
seal metal
media liquid and gaseous media
temperature -60°C up to +400°C
set pressure 0,2 - 40,0 bar